Pasaport Kaybı - Çalınma Durumunda Yapılacaklar

Pasaport kayıp - çalınma durumunda aşağıda yazılan evraklarla birlikte Pasaport Şube Müdürlüğüne başvurmanız gerekir.

1. Dilekçe (Pasaport Şube Müdürlüğünden temin edilmektedir) bordo

2. 2 adet biyometrik fotoğraf

3. T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

4. Parmak izi (Müracaat sırasında alınır)

Daha önceden herhangi bir sebeple Emniyet' e parmak izi vermiş kişilerin bunu belgelendirmeleri halinde tekrar parmak izi vermelerine gerek yoktur. 

5. Pasaport cüzdan bedeli makbuzu

6. Pasaport harç bedeli makbuzu 

Pasaport harç bedeli makbuzunun üzerinde mutlaka Tahsil Edilmiştir kaşesinin basılmış olması gerek. Dekontun 1. nüshasının başvuru sırasında verilmesi gerekir. Dekontun üzerinde, tahsilatı yapan memurun imzasının bulunması da şarttır. 

 Pasaportun tahrifat (eskimesi, aslının bozulması) olması durumunda Pasaport Şube Müdürlüğüne dilekçe ile başvurmak gerekir. Tahrifattan kasıt, pasaportun üzerinde bir şeyleri gizlemek için silinti, kazıntı yapılmış olması, sayfaların eksik olması gibi durumlar mutlaka anlaşılmalıdır. Pasaportun eskimiş olması, sayfaların eksik olmamak şartıyla kopması ve sayfaların dolması tahrifat olarak değerlendirilmemektedir.

Daha önceden elinizde olan pasaport var ise götürmeniz faydalı olacaktır. 

Pasaport Kaybetme Cezasıpasaport-cesitleri

Resmi bilgilerde herhangi bir ceza tutarından bahsedilmemekle birlikte yukarıdaki belgelerin hazırlanması ve cüzdan bedeli ile harç bedelinin tekar ödenmesi bir nevi ceza niteliğinde görünmektedir.

Yorum ekle

Konunun daha açık güncel ve eksik bilgiler içermeyecek şekilde olmasını sağlamak amacıyla Yazdığınız Yorumlar ile Kamusal Rehber çalışmasına katkıda bulunduğunuz için Teşekkür Ederiz.


Güvenlik kodu
Yenile